introduction

از سال ۲۰۱۵، بنیاد فرهنگی هنری بتهوون بن، رقابتی را با عنوان «گوش سپردن به بن –سونوتوپیا» میان دانشجویان اروپایی فعال در زمینه چیدمان صدا ترتیب داده که تنها رقابت در جهان است که به هنرجویان صدا اختصاص دارد. این رقابت به هرچه بیشتر شناخته شدن ساندآرتیست‌های جوان و با‌استعداد کمک کرده و امکان دیده شدن آن‌ها در فضای عمومی را فراهم می‌آورد. پروژه بین‌المللی تبادل و اقامت « سونوتوپیا – کاوش‌گران صوت» برندگان پیشین جایزه‌ی بن را به محققین سیاح و سفیران هنر صدا تبديل می‌کند. درک ما از جهان بیرون، خیلی پیشتر از آنکه متولد شویم، با گوش کردن آغاز می‌شود. عمل گوش کردن بنیان هر نوع رابطه و تعامل اجتماعي است.

در این پروژه، شش ساندآرتیست جوان اروپایی به مدت یک ماه در شهرهای تهران(ایران)، داکار(سنگال) و والپارایزو(شیلی) اقامت خواهند کرد (دو هنرمند در هر شهر) و با دو هنرمند دیگر از ساندآرتیست‌های جوان محلی و تحت نظارت و مشاوره‌ی یک منتور محلی همراه خواهند شد. این گروه‌ها سعی می‌کنند با گوش سپردن به شهر، صداهای آن را کشف کنند. شهرهای امروز چه صدایی دارند؟ گوش کردن در فرهنگ‌های مختلف چه شکلی دارد و چه میزان با یکدیگر متفاوت است؟ هدف پروژه بررسی هنری پدیده‌های شهری از منظر صوتی و تفسیر و دگرگونی آن با روش‌های هنری متعدد است.

در سال ۲۰۲۰، تمامی شرکت‌کنندگان برای گذراندن دور دوم رزیدنسی در شهر بن در آلمان که زادگاه بتهوون و محل برگزاری مراسم سالگرد اوست، گرد هم می‌آیند تا با یکدیگر دیدار کرده، تجربیاتشان را به اشتراک بگذارند و در کنار هم بافت شهری متفاوتی را کاوش کنند. نمایشگاه نهایی در انجمن هنرمندان بن به نمایش درخواهد آمد.

پس زمینه و شرح دقیق پروژه به زبان انگلیسی